Листа на Јадења

I-недела за деца од 2-6 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Намаз од павлака, јајце варено и сусам, чај
Овошен сок
Супа, тава ориз со пилешко месо
Бомбици со овошје
Вторник
Пченкарни снегулки со јогурт
Овошје
Чорба од грашок со јунешко месо, сезонска свежа салата
Пудинг
Среда
Намаз од паштета со пилешко месо, чај со мед и лимон
Густ сок
Макарони со јајца и сирење во рерна, кисело млеко
Брза пита со кашкавал, краставички
Четврток
Намаз од млечен крем, напиток чај
Овошје
Пире од компир, гулаш, салата сезонска
Кифла со мармалад
Петок
Омлет со урда, чај
Компот од овошје
Чорбест грав со морков, салата свежа сезонска
Житна плочка

II-недела за деца од 2-6 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Намаз од маргарин и џем, напиток чај
Овошен сок
Пилешка чорба, салата сезонска
Проја со спанаќ
Вторник
Намаз од топено сирење, напиток чај со мед и лимон
Ладен овошен чај
Вариво зелка со јунешко месо, салата сезонска
Сутлијаш
Среда
Палента со сирење и јогурт
Овошје
Пица макарони, салата
Овошен колач
Четврток
Намаз од туна, кисели краставички, сок од лимон, чај шипка со лимон
Густ сок
Боранија со јунешко месо и зеленчук, салата сезонска свежа
Солени мафини
Петок
Ѓеврек, зденка, јогурт
Овошје
Леќа вариво со зеленчук, мешана сезонска салата
Овошје

III-недела за деца од 2-6 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Сендвич со кашкавал, пилешка шунка, зеленчук, чај
Компот од овошје
Макарони со сос од мелено јунешко, печурки, зеленчук, салата
Брза пита со урда и сирење
Вторник
Намаз од млечен крем, чај
Овошен сок
Македонска јанија со јунешко месо, салата мешана
Лиснато пециво со кашкавал
Среда
Бурек, јогурт
Овошје
Турли тава со сезонски зеленчук, салата
Бисквит касато колач
Четврток
Корнфлекс чоко, млеко
Густ сок
Ориз, рижото пилешко месо, салата
Овошје
Петок
Пишии, сирење, јогурт
Овошје сезонско
Чорбест грав со моркови, сезонска салата
Млечно чоколадо

IV-недела за деца од 2-6 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Намаз од млечен маргарин, мед (џем) и напиток чај
Овошен сок
Вариво макарони со пилешко месо, салата
Крофни
Вторник
Урдарка, јогурт
Овошје
Ќофте во сос-каша од домати, салата
Лења пита, млад кромид, сирење
Среда
Намаз од паштета со пилешко месо, чај со лимон
Компот
Мусака со компири, салата
Кифла подготвена во кујна
Четврток
Намаз зденка, напиток чај
Овошје
Риба филе, ориз, салата
Парен колач
Петок
Намаз од путер и кашкавал, млеко
Густ сок
Леќа вариво со зеленчук, мешана салата сезонска
Овошје

Јасли

I-недела за деца до 2 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Палента со павлака
Овошен сок
Супа, тава ориз со пилешко месо (пасирано)
Бомбици со овошје
Вторник
Пченкарни снегулки со јогурт
Овошје пасирано
Чорба од грашок со јунешко месо и зеленчук, (пасирано), салата
Пудинг
Среда
Попара од двопек со мед и млеко
Густ сок
Макарони со јајца и сирење во рерна, (пасирано) кисело млеко
Брза пита со кашкавал краставички
Четврток
Кашичка од мелен ориз со жолчка
Овошје пасирано
Пире од компир, гулаш, (пасирано) салата
Кифла со мармалад
Петок
Гриз со млеко и жолчка
Компот од овошје
Чорбест грав со морков, (пасирано ) салата
Житна плочка, овошје

II-недела за деца до 2 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Кашичка од мелен ориз со жолчка
Овошен сок
Пилешка чорба, салата сезонска
Проја со спанаќ
Вторник
Палента со сирење и јогурт
Ладен овошен чај
Вариво зелка со јунешко месо, (пасирано) салата
Сутлијаш
Среда
Попара од бисквити со млеко
Овошје
Пица макарони, (пасирано) салата
Овошен колач
Четврток
(Инстант кашичка) чоколино, медолино, фрутолино
Густ сок
Боранија со јунешко месо и зеленчук, (пасирано) салата
Солени мафини
Петок
Гриз со млеко и жолчка
Овошје
Леќа вариво со зеленчук, (пасирано) салата
Овошје

III-недела за деца до 2 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Пченкарни снегулки со јогурт
Компот од овошје
Макарони со сос од мелено јунешко, печурки, зеленчук, (пасирано) салата
Лења пита со урда, сирење
Вторник
(Инстант кашичка) чоколино, медолино, фрутолино
Овошен сок
Македонска јанија со јунешко месо, (пасирано) салата мешана
Лиснато пециво со кашкавал
Среда
Кашичка од мелен ориз со жолчка
Овошје пасирано
Турли тава со сезонски зеленчук, (пасирано) салата
Бисквит касато колач
Четврток
Попара од двопек со мед и млеко
Густ сок
Ориз, рижото пилешко месо, (пасирано) салата
Овошје
Петок
Гриз со млеко и жолчка
Овошје сезонско
Чорбест грав со моркови, сезонска салата
Млечно чоколадо

IV-недела за деца до 2 години

Денови
Појадок
Ужина - I
Ручек
Ужина - II
Понеделник
Пченкарни снегулки со јогурт
Овошен сок
Вариво макарони со пилешко месо, (пасирано) салата
Крофни
Вторник
Гриз со млеко и жолчка
Овошје пасирано
Ќофте во сос- каша од домати, (пасирано) салата
Лења пита со млад кромид, сирење
Среда
Попара од бисквити со млеко
Компот
Мусака со компири, (пасирано) салата
Кифла подготвена во кујна
Четврток
(Инстант кашичка) чоколино, медолино, фрутолино
Овошје пасирано
Риба филе, ориз, (пасирано) салата
Парен колач
Петок
Палента со павлака
Густ сок
Леќа вариво со зеленчук, (пасирано) мешана салата
Овошје
Листата на јадења може да претрпи измени во случај на недостиг на некои од намирниците.
Изготвиле:
Дипл.мед.сестра: Татјана Петрова
Готвачи: Игор Велков, Љубе Милев
Одобрил:
Директорка: Билјана Трајчевска
ОЈУДГ ”АСТИБО” ШТИП
ЛИСТА НА ЈАДЕЊА
Март, Април, Мај 2021год.

Контактирајте нé

Детска Градинка Астибо © 2021 All Rights Reserved
chevron-down